kryptowaluta wspierana złotem to pochodne aktywa cyfrowe, których wartość jest rzekomo gwarantowana przez równoważną cenę w złocie. Każda kryptowaluta wspierana złotem definiuje arbitralnie pojedynczy jeden ze swoich tokenów jako posiadający ekwiwalent wartości określonych gramów lub uncji trojańskich złota, co oznacza, że ten ekwiwalent powinien być obecny w rezerwach/skarbcach firmy lub zaufanego powiernika jako fizyczne zabezpieczone aktywa.
Niektóre tokeny wspierane złotem pozwalają nawet na odkupienie tokenów z powrotem za złoto. W przeciwieństwie do większości kryptowalut, które mają wartość spekulacyjną, wartość tokena wspieranego złotem jest związana z namacalnym aktywem, co amortyzuje go przed poważnymi wahaniami cen. Większość kryptowalut opartych na złocie istnieje jako tokeny w standardzie ERC-20, chociaż istnieją wyjątki, takie jak PAX Gold firmy Paxos.
Oparte na blockchainie aktywa cyfrowe wsparte złotem i innymi realnie rzadkimi towarami stają się coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swoje portfele przed słabnącymi walutami fiat lub związanymi z regulacjami stablecoinami.
Największą przewagą cyfrowych wersji złota nad ich fizycznymi odpowiednikami jest to, że można je podzielić na dowolnie małe jednostki lub kwoty i przekazać innej stronie.
Kryptowaluty wspierane złotem historycznie zmagały się jednak z problemami systemowymi, takimi jak:
niska płynność (ponieważ nie są one generalnie przedmiotem obrotu na wielu giełdach);
ustalenie dowodu rezerw (ustalenie, czy firma posiada deklarowane rezerwy i oparcie w złocie, czy nie)
zależność od stron centralnych w zakresie przechowywania zabezpieczeń i audytu, co praktycznie pokonuje ich cel jako "kryptowalut", ponieważ jedną z niezbędnych właściwości kryptowalut jest decentralizacja.
Obecnie pięć wiodących kryptowalut opartych na złocie to.
Paxos Gold (PAXG);
Perth Mint Gold Token (PMGT);
Digix Global (DGX);
Tether Gold (XAUT);
Meld Gold by Algorand.
Artykuł pochodzi ze strony KryptoBiblia.pl -
słownik kryptowaluty